Наприкінці серпня 1939 р. міністр закордонних справ Німеччини Й. Ріббентроп і народний комісар закордонних справ СРСР В. Молотов підписали у Москві договір про ненапад та секретний протокол до нього, відмий під назвою пакт Молотова-Ріббентропа. У таємному протоколі Третій Рейх та СРСР поділили між собою сфери впливу в Центрально-Східній Європі. 1 вересня 1939 р. німецькі війська розпочали напад на Польщу. У відповідь на агресію Німеччини 4 вересня 1939 р. Великобританія та Франція оголосили їй війну.
"Перші совіти"
1 вересня 1939 р. підрозділи вермахту вторглися на територію Польщі, 17 вересня її кордони перетнула Червона армія. Вересень 1939 р. був для поляків початком національної трагедії, центральним символом якої став розстріл НКВC майже 22-ох тис. полонених польських офіцерів у Катині. Після розподілу сфер впливу у Європі між Сталіном та Гітлером більшість українських земель окупував СРСР.
Під владою Третього рейху
З початком німецько-радянської війни (1941–1945 рр.) війська вермахту швидко просунулись територією України. Західну Україну нацисти окупували в перші тижні бойових дій, а до початку 1942 р. захопили майже всю Україну. Спочатку українське населення сприйняло німців як визволителів від сталінського режиму.
Український рух Опору
Під час Другої світової війни на українських землях виникли сприятливі умови для активізації руху Опору – боротьби українського народу за встановлення на своїх етнічних землях суверенної української держави шляхом економічного, культурного, політичного і збройного протистояння.