З 9 по 22 серпня на території Польщі та Словаччини відбувалась третя науково-пошукова та освітня експедиція "Вирій".
Учасники експедиції відвідали найзнаковіші місця українців Любачівщини, Надсяння, Західної Бойківщини, Лемківщини, Північно-Східної Словаччини – музеї, церкви, цвинтарі, рідні села та могили видатних українців, братські могили жертв подій 1940-х років.
Волонтерами експедиції стали співробітники Музею "Територія Терору" Андрій Шиманський та Оксана Стефанишин.
"Як у Львові, так і в Україні подібних таборів майже не відбувається. Тому мене зацікавила можливість особисто побачити українські етнічні землі, на яких після депортацій майже не залишилося українців. Пригадую випадок, коли після Богослужіння у с. Команча на Лемківщині до нас підійшов 85-річний українець Іван Добрянський. Чоловік розповів, що був вояком у сотні "Хріна", 9 років відсидів у тюрмі і зумів повернутися на Лемківщину", - розповів волонтер, історик Андрій Шиманський.
Учасниця експедиції Оксана Стефанишин відзначила, що на українських етнічних землях поступово знищується історична пам’ять: "Усі написи-означення українських церков тут пишуть словами "греко-католицький", "руський", уникаючи слова "український".
За словами координатора проекту Андрія Котлярчука, волонтери впорядкували 5 історичних цвинтарів у Польщі: 3 цивільні та 2 військові. Зокрема, впорядкували одну з найбільших на території Закерзоння могил вояків УПА у селі Воля Володзька, розчистили масове поховання українців на горі "Монастир" біля сучасного села Верхрата, завершили інвентаризацію українського кладовища у селі Жуків, відновили цвинтар села Подемщина і розчистили від заростей український цвинтар села Башня Долішня.
Представники фундації "Вирій", яка є організатором цьогорічної експедиції, планують опублікувати результати роботи експедиції та надрукувати детальний туристичний маршрут місцями українців у Польщі та Словаччині.
Додаткова інформація про експедицію та фундацію громадських ініціатив "Вирій" на сайті організації: http://vyriy.org.ua/
Нагадаємо, нещодавно на Львівщині відбувся аналогічний табір "Тіні незабутих предків - 2011", учасники якого впорядковували історичний цвинтар у селі Кореличі. Проект "Тіні незабутих предків" покликаний привернути увагу місцевих громад до проблеми пам'яті через відновлення та впорядкування занедбаних кладовищ.