8 та 9 травня у всьому світі відзначають Дні пам’яті та примирення, присвячені жертвам Другої світової війни. Цими днями в офіційних заходах у Києві з нагоди завершення Другої світової війни у Європі та перемоги над нацизмом вперше використовують європейську символіку – червоний мак. Символ розробив харківський дизайнер Сергій Мішакін. Його маки нагадують слід від кулі, від якого розходиться кров. Біля символу – напис: «1939–1945. Ніколи знову», що закликає не допустити воєн у майбутньому. Ідея та графічне втілення символу стало результатом співпраці Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України.
За словами директора УІНП Володимира В’ятровича, новий європейський та український символ є виявом поваги до тих, хто знищив нацизм. В багатьох українських піснях йдеться про те, що маки зацвітають там, де пролилася козацька кров.
Гендиректор НТКУ Зураб Аласанія зазначив, що такий символ уособлює не свято, яким війна не може бути за визначенням, а пам’ять та скорботу.
За словами науковця Юрія Шаповала, за 23 роки незалежності в Україні був неправильний підхід до святкування Дня Перемоги: «Ми святкували перемогу Радянського Союзу, забувши про усіх тих, хто пережив війну. Війна – це не все так однозначно. Є ще військовополонені, ті, хто воював за незалежну Україну, остарбайтери. Допоки ми не зруйнуємо радянський міф, доти підпадатимемо під ідеологічний вплив Росії. Україна має відзначати Перемогу по-своєму».
Інститут національної пам’яті також підготував ролики «1939–1945. Ніколи знову». Їх авторами стали Олесь Санін та Андрій Антонюк. Окрім того, з ініціативи Міністерства культури України та УІНП в інтернеті стартував проект «Ніколи знову!», в рамках якого відомі українські митці розповідають, чому війна – це страшна біда і чому вона ніколи не має повторитися.