Весняний сезон освітнього проекту «Урок пам'яті» для десятикласників міста завершився. Восени та навесні цього навчального року школярі загальноосвітніх навчальних закладів усіх районів Львова переглядали документальний фільм «Хроніка Української повстанської армії 1942–1954» у двох частинах. Заходи відбувалися у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини, мережі кінотеатрів «Кінопалац» та «Львівському кіноцентрі».
«Приємно відзначити, що молодь зацікавлено бере участь у нашому проекті. Про це свідчать їхня уважність під час показу, активність під час історичної вікторини, живий блиск в очах багатьох, коли я з ними розмовляю, і вдячні відгуки після фільму. На жаль, на це також впливають і теперішні події на Сході України, дещо суголосні з подіями у фільмі. Якщо хоча би декілька людей вийшло із зали після нашого заходу з новими думками та роздумами, то вважаю цей проект успішним. Адже для нас у роботі зі школярами важлива, насамперед, якість та ефективність, а не статистика», – розповіла координаторка проекту «Урок пам’яті» Людмила Левченюк.
Нагадаємо, що до творення кінострічки режисера Тараса Химича долучився і музей «Територія Терору». Загалом у фільмі багато особливих моментів: розповіді очевидців, військові реконструкції, стара кінохроніка та світлини.
«Реконструкції у фільмі допомогли мені значно краще зрозуміти події тих років, уникнути помилкового уявлення. Якщо уважно переглядати фільм, то можна помітити деталі: як були одягнені вояки УПА та енкаведисти, яку зброю мали, на якому транспорті їздили. Особливо сподобалася реконструкція битви з польським військом – було дуже реалістично. Якщо проводити паралелі з теперішнім часом, то зараз Україна знову має визвольну боротьбу. Тільки якщо в тих роках це було на Заході України, то тепер на Сході», – зазначив Антон Луцин, учень Львівської академічної гімназії.
Багато відгуків молоді стосувалося історій, про які розповідали очевидці, відтворені режисером у цікавий ігровий спосіб.
«Найбільше я запам’ятав історію останньої криївки провідника Грома. Вони намагались боротись, але їх вистежили радянські війська. І ці троє людей боролися до кінця за свої переконання, за свободу», – зазначив Олексій Вахов, учень 10 класу Львівської спеціалізованої школи «Надія».
Організатори планують реалізовувати проект «Урок пам’яті» надалі. І вже обдумують, який документальний фільм обрати наступним.