10 грудня, у Міжнародний День захисту прав людини, у музеї презентували мандрівну виставку студентських робіт «Майдан: простір творчості», яка об’єднує 74 проекти студентських робіт Навчально-творчої майстерні графічного дизайну професора Віталія Шості Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури, створені у часи Революції Гідності.
Відкриття розпочалося з прес-брифінгу, на якому були присутні Ольга Гончар, директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору», Ольга Сало, завідувачка Просвітницько-інформаційного відділу Національного музею Революції Гідності, Віталій Шостя, професор, куратор проекту, засновник і керівник навчально-творчої майстерні графічного дизайну НАОМА, Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.
Куратор виставки Віталій Шостя під час прес-брифінгу розповів про основну ідею проекту:
«Я розумію як студентам було важко відкласти половину готової роботи і змінити на тему з невідомою перспективою. Але запропонував таку річ, бо побачив, що вони теж є майданівцями. Вони приходили на пари і від них пахнуло багаттям. І це було певним маркером. Ми обрали плакат, який уже давно не є лише суто інформаційним, а осмисленням образів у специфічний спосіб, який належить лише йому. Його унікальність у творенні візуального образу через метафору, що пропонує глядачеві мимоволі стати співавтором».
Директорка музею Ольга Гончар зауважила, що це не перша виставка про Революцію Гідності для музею:
«Минулого року ми створили фотовиставку «Особисті історії Революції Гідності», наш фонд поповнися більше 2 000 світлин. У виставці «Майдан: простір творчості» ми маємо інакший фокус – говоримо про мистецтво як спосіб відчути, осмислити і далі передати поколінням цю історію. Зафіксувати її через мистецтво у час постійних інформаційних приводів».
Ввечері відбулася лекція куратора проекту Віталія Шості, під час якої він детально розповів про контекст створення проекту, про історії його учасників і робіт, про те, як образ спонукає трактувати світ предметів, явищ, проблем, подій і глибше їх осмислювати:
«Візуально Майдан був дуже голосний і водночас тихий. Наприклад, написані кульковою ручкою на цеглинах Поштамту слова і з назвами міст, звідки людина приїхала. І гасла, сформульовані на щитах. Ми знаємо, що майдан відклався в хроніці, репортажах, словах і знімках. Але нам тоді не йшлося, що написи будуть додатковим архівом документів. Але якби цей документалізм не був осмисленим в образну структуру, не сталося б того, що є. Бо творячи щось як образ, напевно, ти теж щось твориш у собі. Ти з ним зростаєш або занепадаєш. І я гадаю, що всі ці студенти-автори після Майдану виросли в собі, стали дорослими».
Виставка діятиме у музеї з 10 грудня до 3 лютого 2018 р. Вхід вільний.
Організатори та партнери: Національний музей Революції Гідності, Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору», Управління культури Департаменту розвитку Львівської міської ради та Український інститут національної пам’яті.